Творчість Вінсента Ван Гога

Для більшості з нас Вінсент Ван Гог знайомий завдяки своїй картині “Соняшники” та “Автопортрету з відрізаним вухом та люлькою”. Хотілося б зупинитись на історії створення цих картин. Кожній картині належить певна історія. Для того, щоб краще зрозуміти цінність та значення цих картин, краще знати про ті обставини які надихнули, стали причиною, поштовхом до написання. Самі по собі картини дуже гарні, однак стають особливими та незабутніми зі своєю історією. Вони немовби оживають.

Отже, “Соняшники”. Ця картина була написана Вінсентом у порівняно світлий період його життя. В травні 1888 року художник переїжджає у відомий “Жовтий дім” на площі Ламартин в Арлі. Він мріє, у нього величезні плани про відкриття в Провансі “Майстерні Півдня”. Митець дуже любив східні мотиви, пейзажі, національний одяг, погляд на світ та на людину. Це мала б бути культурна платформа. Простір для художників та творчих людей. Ось як бачив це місце сам майстер “Насправді я хочу створити дім мистецтв, в якому б все, від крісла до картини мало би свій стиль.” Він планував на стінах розмістити свої ж картини та роботи своїх друзів. Саме завдяки цій мрії і з’явились знамениті “Соняшники”.

Ван Гог бажав прикрасити стіни Майстерні серією декоративних картин. На початку серпня він писав Емілю Бернару: “Думаю прикрасити стіни пів дюжиною картин які зображають соняшників”. А ось уривок з листа брату Тео: “Сподіваюсь, що поселюсь з Гогеном в нашій майстерні. Хочу її прикрасити. Тільки великі соняхи.” В серпні 1888 року художник написав дві картини які зображають соняшники. На одній картині можна нарахувати 12, на іншій 14 квітів. Перед приїздом Гогена він повісив ці дві картини в кімнаті яку готував для свого друга. Зараз одна з картин знаходиться в Філадельфії, — інша – в Лондоні.

Зовсім інша історія в створення картини з автопортретом. Обставини її створення описані в попередній статті. Насправді автопортретів у Ван Гога багато. Просто найвідомішим є вищезгаданий. І якщо поставити їх у хронологічній послідовності. То виходить просто намальована історія життя художника. Його зміна як особистості. Бо ж на обличчі, очах, зморшках у кожній рисі читається спочатку радість і цікавість, а пізніше розчарування, втома та відчай. Взагалі, існує версія, що через потяг до абсенту йому ніхто не хотів позувати (таким він був нестерпним). Тож залишалось йому малювати самого себе.

Художник залишив після себе близько 850 картин. Приблизно стільки ж ескізів, малюнків та офортів. За життя Ван Гог продав всього лише одну свою картину. А в 1987 році на аукціоні в Нью–Йорку його картина “Іриси” була продана за 53 мільйони доларів.