Загальна характерестика мистецтва майя

В попередніх статтях наша увага була зосереджена на європейському мистецтві та на його найкращих представниках. Однак, мистецтво є не лише в Європі, але й в усіх куточках світу. В цьому розділі пропоную розглянути мистецтво однієї з найзагадковіших цивілізацій світу цивілізації майя. Як ми вже говорили мистецтво кожної країни, нації зображає погляд людей на світ, головні цінності та філософію повсякденного життя.

Почнемо з архітектури. Мистецтво майя найбільш широко представлене пам’ятками архітектури: пірамідами, культовими спорудами: храми, вівтарі, житлові будинки, споруди громадського призначення, тощо.
Серед характерних рис майяканської архітектури професор-дослідниця М. де ла Гарса виділяє наявність будівель з бутової кладки зі ступеневим склепінням, які облицьовувались добре обтесаним каменем. Серед таких автор виділяє великі пірамідальні зведення, на яких розміщувався храм, та інші будівлі включно з житловими будинками. Археолог В. Гуляєв, зауважує, що використання ступеневого склепіння обумовлював гострий кут, а споруда загалом мала велику висоту та надзвичайну масивність стін, на яку спиралося склепіння. Як наслідок, внутрішній об’єм, придатний для використання, виходив зовсім невеликим. Всі забудови майя незалежно від їх розміру та призначення, зводились на спеціальних платформах. Платформами служили насипи з землі, глини та щебеню. Жилі будинки та палаци мають насипи висотою в 1-3 метри, а розміри пірамід деяких храмів, наприклад, храм під номером 6 в Тикалі, сягає 60 метрів висоти.

Серед основних типів будівель та споруд В. Гуляєв виділяє храми, палаци, стадіони для ритуальної гри в м’яч та прості житлові будинки. Ще одною рисою майяканської архітектури є наявність величних кам’яних храмів на високих ступеневих пірамідах. Не дивлячись на те, що храми майя самі по собі були достатньо високими, архітектори майя завжди посилювали зовнішній ефект висоти споруди за допомогою встановлення на даху будівлі великого візерункового гребеня, багато прикрашеного скульптурами та написами з алебастру.