Ян ван Ейк. Біографія

Ян ван Ейк. Минуле художника оповите таємницями. Невідома ні точна дата ні місце народження митця. Однак вважають що це може бути містечко, яке тепер знаходиться на території сучасної Бельгії. Він зростав поруч з двома братами Губертом та Ламбертом та сестрою Маргаритою. Саме від старшого брата юний художник отримував перші уроки живопису. Перші ранні роботи художника не збереглися, однак в 1422 році він став працювати у графа Йоганна Баварського і жив у Гаазі.

Художник провів активне творче життя і його ім’я в багатьох випадках згадується з приставкою перший. Так він був один з зачинателів мистецтва раннього відродження в Нідерландах. Став придворним художником бургундського герцога Філіпа Доброго. Він один з перших художників в Європі хто виділив портрет в мистецтві як самостійний жанр. Ян ван Ейк створив безліч портретів. Також він перший хто створив парний портрет. Одна з найвідоміших його картин “Портрет подружжя Арнольфіні”.

Особливість його робіт полягала в тому, що він зображав героїв своїх картин по пояс, а не по груди як було прийнято раніше. Найбільшим досягненням цього митця вважають розписи Гентського вівтаря. Цей вівтар почав розписувати його старший брат, однак помер. Тому Ян ван Ейк продовжив справу свого брата та завершив у 1432 році. В його творах є щось таке, що кардинально відрізняє його від інших митців. Особливі лінії, особлива плавність, містичність. Його почерк, його стиль. Суміш середньовіччя з реалізмом. В усіх його роботах присутня яскраво виражена деталізація предметів. Його сучасники вважали що він користувався оптичними приладами під час написання картин. От подивившись на ту ж саму картину “Портрет подружжя Арнольфіні”… Ми бачимо зображених чоловіка і жінку, а між ними собака. Собака є символом подружньої вірності, дому та затишку. Його впускають у хату після новосілля. Надпис латиною означає “Ван Ейк був тут 1434”. Дзеркало, а у дзеркалі відображення самого художника. Зараз вважають що на картині зображений двоюрідний брат художника і його дружина.

Художник малював і релігійні сюжети, а особливо любив зображати мадонну. Серед інших найбільш відомих картин “Мадонна канцлера Роллена” ‘Мадонна з немовлям” “Мадонна біля фонтана”.
Помер Ван Ейк 1444 року в Брюгге.